четвер, 28 листопада 2013 р.

Вода має пам'ять!
Казкова історія про живу і мерт­ву воду цілком може бути не такою уже й казковою. Сучасні дослідження, які проводять вчені з усього світу з водою, показують, що вода може і оздоровити людину, омолодити її, забезпечити довголіття, і вбити. При цьому, як не дивно, «блага» цивілізації значно збільшують частку власне мертвої води на планеті.
Року 1956-го в південно-східній Азії стався загадковий випадок. Під час одного із секретних засідань у закритій лабораторії військового інституту з розробки і виготовлення засобів масового знищення вчені активно обговорювали створення надсильної бактеріологічної зброї нового покоління. Однак засідання довелося перервати — учасників забрали до лікарні з симптомами гострого харчового отруєння. Розслідування цього випадку одразу зайшло в гострий кут — нічого, крім води, вчені не вживали. Воду перевірили — жодних шкідливих домішок, хімічний склад — Н2О.
Через 20 років було висунуто фантастичну гіпотезу, здатну пояснити непередбачувану поведінку води — вода має пам’ять. Результати експериментів у багатьох країнах показали — воді достатньо лише торкнутися речовини, щоб дізнатися про її властивості і зберегти цю інформацію у своїй пам’яті. Зафіксовуючи нову інформацію, вода набуває нових властивостей, але при цьому її хімічний склад залишається незмінним.
Відтак вчені зробили ще один висновок — набагато важливішою за хімічний склад є структура води, тобто об’єднання її молекул у групи, так звані кластери. Вчені припустили, що саме кластери є своєрідними комірками пам’яті, в які вода, як на магнітофонну стрічку, записує все, що бачить, чує, відчуває. Структура води реагує на будь-який подразник, тобто змінюється. Звідси ще один висновок — однакової води не буває. Вода — це суміш різних інформаційних впливів, вражень, емоцій тощо. Проходячи свій шлях, вода, наче губка, всотує в себе інформацію. І деяка інформація впливає на воду позитивно — структурую­чи і гармонізуючи її, а інша — навпаки — руйнівно, знищуючи струк­туру води, знищуючи саму її суть. Вода здатна сприймати увесь спектр всіх існуючих впливів — світлових, звукових, електромагнітних хвиль тощо — і завдяки цьому ставати або живою, або мертвою.
На основі таких даних виникла ціла наукова теорія про так звану структуровану воду. Вчені проводили багато експериментів, по-різному впливаючи на воду — магнітними та електричними полями, різноманітними об’єктами і, зокрема, людською присутністю. І з’ясувалося, що найсильнішим впливом є людські емоції — позитивні та негативні.
Найбільшої шкоди завдає байдужість
Одним із найвідоміших дослідників структури води є японський науковець Масару Емото. Його екс­перименти скеровані на те, щоб довести факт впливу на структуру води людських думок, емоцій, музики тощо. Щоб побачити, як виглядає записана водою інформація, Масару Емото фотографує воду, яку піддали перед тим певному інформаційному впливові. Результати досліджень — вражаючі.
З’ясувалося, що вода реагує на усе, що відбувається навколо — на побутову техніку, емоції, слова, музику тощо. Вода, якій сказали «дякую», має вигляд красивої сніжинки (див. фото на сусідній сторінці). Структура води, яка побувала у мікрохвильовій пічці, майже пов­ністю зруйнована. Подібним чином на воду впливає і мобільний телефон. Цікавою є також реакція води на музику — після того, як вона «послухала» Баха, Моцарта, Бетховена, її кристали набули красивої симетрії. А от важкий рок воді «не сподобався» — симетрія повністю відсутня. Це не дивно, вважають вчені — адже, на відміну від рокових концертів, на концертах класичної музики ніколи не буває спалахів агресії. А агресія, згідно із дослідженнями, спричиняє серйозні зміни у структурі води. І якщо таку воду пити, то вона може спричиняти агресивні стани навіть у доти спокійних людей.

Доктор Емото провів ще один цікавий експеримент — у три скляні банки він засипав рис і залив його водою. І щодня впродовж місяця говорив «дякую» — першій банці, «ти дурень» — другій, а на третю не звертав уваги. Через місяць рис, якому говорили «дякую», почав проростати. Рис з другої банки почорнів. А рис, на який не звертали уваги, почав загнивати. Висновок — найбільшої шкоди завдає байдужість.
Причому не лише воді як такій. Адже організм людини на 70-90% складається з води. Вода є складовою усієї їжі, яку людина споживає щодня. Також людині потрібно пити до 2 л води щодня. Звісно, що якість усієї цієї води має надважливе значення для людини, її здоров’я, самопочуття тощо.
Учені довели безпосередній вплив структурованої води на стан організму людини. Під час одного з експериментів у жінки взяли кров із пальця. Аналізи показали, що червоні кров’яні тільця, втративши свій енергетичний заряд, склеїлися. Були навіть місця великих зрощень, які свідчать про хвороби серця, артрити та хвороби легень. Лікар запропонував пацієнтці випити трішки структурованої води. Через 12 хвилин кров з пальця взяли повторно. Дослідження цієї крові показали, що клітини стали жвавішими, вони відновили свій енергетичний заряд так, що почали відштовхуватися одна від одної і переносити кисень.
Тобто структурована вода миттєво впливає на воду в організмі людини. Так само (але уже зі знаком мінус) впливає і неструктурована вода, яку ми споживаємо щодня. Важко уявити наслідки впливу зруйнованої води на здоров’я кожного з нас.
А з якістю води у наш час таки поганенько. Якщо наші предки добре знали, що поселення слід закладати біля водойм, то цивілізація знехтувала цією обов’язковою умовою — воду можна провести у б удь-яку точку. У результаті вода щодня мусить проходити складний шлях з безліччю різких поворотів, руйнуючи при цьому свою структуру і «визбируючи» на своєму шляху увесь інформаційний бруд — хімічний вплив, труби, тисячі людей з тисячами емоцій. У результаті, вважають учені, вода є майже мертвою, коли потрапляє до людини. Однак з кожним ковтком кисню вода відроджується. Саме тому воду з-під крана потрібно відстоювати не менше доби, регулярно помішуючи.
 Молитва структурує водуПокращити структуру води можна різними способами. По-перше, це можна зробити у лабораторних умовах. Такі експерименти уже проводили, і отримані результати показали переваги структурованої води над звичайною. Як стверджує австрійський вчений Герберт Кліма (доктор наук, професор Віденського інституту ядерної фізики), паростки, политі структурованою водою, показують фотонні випромінювання в шість разів сильніші, ніж при використанні звичайної води. Також полив структурованою водою скорочує терміни достигання овочів і в кілька разів збільшує кількість корисних мікроелементів і рослинного білка.
По-друге, це можна зробити кожному у себе вдома — варто лише ставитися до води з любов’ю і вдячністю. Саме ці два слова, вважає доктор Емото, найсильніше впливають на воду. При цьо­му слід загалом мислити позитивно — без гніву, без ненависті, без заздрості. Позитивне мислення, любов, вдячність дають змогу очиститися воді і людині загалом.
І третій спосіб — молитва. У кожній з релігій світу воді приділяють дуже багато уваги. Під час великих релігійних свят воду освячують. Вважають, що така вода наділена надзвичайними і цілющими властивостями. Також кожна з релігій має традицію молитися перед їжею і освячувати саму їжу. Чому так? Відповідь на це запитання, коли вчені таки собі його поставили, вразила — як з’ясувалося, частота коливань молитви будь-якої конфесії — 8 Гц, що дорівнює частоті коливань електромагнітного поля Землі (т. зв. «частота Шукмана»). Відтак, молитва формує в воді, яка входить до складу абсолютно усіх продуктів, гармонійну структуру. При цьому немає жодного значення, якою мовою промовлена молитва, вголос чи подумки її промовляють. До речі, вчені стверджують, що чим древніше слово, тим сильнішою енергетикою воно володіє. Молитва ж — це не лише слова, це апеляція до вищого духу.
Ще один експеримент стосувався свята Водохреща, коли, як відомо, освячують воду. Вчені заповнили водою із крана дві колби. Одну із них поставили близько від того місця, де має відбутися обряд освячення води. Після служби воду заморозили і дослідили. Кристали води з-під крана виглядали як хаотична розмита пляма. А вода, яка побувала в церкві, мала форму правильної шестигранної зірки. І ще одне чудо — свята вода таки може передавати свої властивості. Доведено, що вона має стійку структуру, і якщо 10 г такої води розвести в 60 л звичайної, то вся маса набуває властивостей святої води.
Узагалі під час дослідження особливостей води вчені частіше звертаються до релігії, аніж до традиційної науки. Зокрема, нові дослідження дають змогу хоча б частково пояснити чуда, які здійснював Ісус Христос. Наприклад, випадок перетворення води на вино і ходіння Сина Божого по воді вчені уже не розглядають як міф, а стверджують, що це могло бути інформаційним впливом на воду, коли структура води була змінена під впливом сильного духу.
І останнє — вчені вважають, що вода має здатність скидати набутий інформаційний бруд. Це відбувається в момент фазового переходу — коли вода випаровується, а потім конденсується і проливається дощем, або замерзає, а потім тане. Тала вода — це чистий аркуш, на який людина чи навколишній світ можуть записати будь-яку інформацію і також донести її до кожного.
Однак, попри сенсаційність таких експериментів (або завдяки їм), вчення про структуровану воду і, зокрема, фільми про неї, були піддані доволі агресивній критиці. Чимало науковців наголошують на недосконалості експериментів Масару Емото, а саму ідею структурованої води називають псевдонауковою
 
Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/science-and-nature-newspaper/_voda-mae-pam-yat/120409">Gazeta.ua</a>

Аномалии воды ,чудо-жидкость.Но жизнь существует благодаря этой  ее необычности.

Мы привыкли к воде, она такая обычная, домашняя и течет из крана. И порой не замечаем ее необычных и особенных свойств. Она не подчиняется природным законам. И порой ведет себя иначе , чем другие вещества. Но именно  благодаря воде  жизнь смогла развиться  в той форме какая существует на Земле.
Вода и ее аномалии:
Высокая теплоемкость , вода имеет теплоемкость выше чем у железа. Для того чтобы нагреть на 1 градус литр воды, нужно тепла в 3000 раз более, чем для нагревания 1 литра воздуха. При остывании вода отдает столько же, сколько взяла при нагревании.
водяной-пар
При условиях которые существуют на нашей планете , вода должна была бы  находится  только в виде пара. То что вода у нас в состоянии жидкости и льда , чудесная аномалия. Ведь она согласно своему химическому строению относится к веществам которые плавятся и кипят при очень низких температурах, которых на Земле не бывает.
Айсберг
Если воду заморозить, она замерзая расширяется. Именно поэтому ,лед всегда будет легче воды. Это свойство , охраняет наши  озера и реки от замерзания. Покрывая своеобразной шубой и не давая промерзнуть до дна.
Вода сжимается при понижении температуры, тогда как обычно вещества расширяются. Но есть еще одна особенность, при температуре ниже 4 градуса , вода тоже начинает расширятся. При температуре 4 градуса вода становится самой плотной и тяжелой, в следствии чего она опускается на дно  пруда. Благодаря этой особенности на дне пруда или реки будет относительно тепло. Именно эта аномалия спасает жизнь животным , которые зимуют на дне .
Вода имеет очень высокую скрытую теплоту испарения и скрытую теплоту плавления. Мы легко вскипятим воду в чайнике, но для ее испарения энергии понадобится в 5 раз больше . Поэтому в сильную жару вода из озер полностью не испаряется.
жук-плавунец
У воды сильное поверхностное натяжение, сильнее только ртути. Именно, это свойство хорошо демонстрируют насекомые которые бегают по воде. Они тяжелее воды, но не проваливаются под воду благодаря этим ее свойствам.
И еще одно свойство — растворение. Это лучший растворитель. Она растворяет многие вещества, хотя сама не меняется. Все вещества в нашем организме это растворы воды.
Вот такая вода аномальная и очень даже обычная.

                         Вода: знайома та загадкова


Людина здавна мріяла про безсмертя. Мандрівники в заморських країнах, алхіміки в лабораторіях настирливо шукали еліксир життя та джерело вічної молодості. Та вони й не здогадувалися, що таємничий еліксир — це звичайна вода. Та сама вода, що заповнює моря, озера, річки, випадає на землю дощамиТисячі років може лежати в сухій землі зерно, та доторкнись його життєтворча крапля води — воно оживає. В усі часи вода перетворювала засушливі степи на плодотворні поля, а спекотні піски — в квітучі оазиси.


Світ походить від води — говорив Фалес Мілетський, один зі стародавніх мудреців. А й справді, історія Землі — це перш за все історія води. У воді виникло життя. Різноманітна і щедра, беззахисна і сильна, вода безперервно змінювала і змінює обличчя нашої планети. То тече в річках і океанах, то парою піднімається в хмари, то покриває водойми льодом.

Що ж таке вода? Здається, простішого запитання не можна придумати, бо вода — це звичайна рідина, яка давно всім відома, а навколо стільки води, що про які дива можна говорити. Постривайте, не поспішайте робити висновки, оскільки звичайна вода є надзвичайно цікавою, невідомою речовиною. Вона заслуговує бути названою 8-м чудом світу. І сьогодні ми переконаємося в цьому.
.Первинний океан, очевидно, покривав усю або майже всю планету. При цьому глибина його була незначною. Постійно та інтенсивно випаровуючись, вода оповивала Землю густими хмарами (подібно тим, що оточують Венеру), з яких випадали значні опади (дощі). Саме цей процес і спричинив появу прісної води, що становить 3 % світових водних запасів.

Воду завжди вважали джерелом усього живого. Вона слугувала середовищем, в якому в процесі довготривалої еволюції на нашій планеті розвивалися рослини й тварини. Встановився нерозривний зв'язок людини з водою, оскільки вода є постійним учасником біохімічних процесів, що відбуваються в живих організмах. Саме завдяки цій властивості вона стала «носієм життя». То ж поговоримо детальніше про роль води в житті людини.
Вода — необхідний компонент життя. Вона потрібна для життєдіяльності рослин, тварин, людини. Людина постійно використовує воду для життя, приготування їжі, миття, прання, відпочинку, спорту, транспортного сполучення і т.д.
Одна людина в середньому споживає близько 600 т прісної води за рік, ще 200 т щорічно їй потрібно на санітарні цілі. Незрівнянно більше води витрачається на різних промислових об'єктах. Так, для виробництва 1 т міді необхідно 500 м3 прісної води, 1 т нікелю — 4000 м3.
Щодня дорослій людині потрібно 2—2,5 л питної води. А щоб організм справно працював, води необхідно в 4—5 разів більше, тобто 7—10 л. В організмі дорослої людини 68—70 % води, в тому числі: у крові — 90 %, м'язах — 75 %, кістках — 28 %.
Цікаво, що людина і тварини в процесі перетравлення їжі можуть у своєму організмі утворювати ендогенну воду. Така вода постійно «народжується» в тканинах нашого організму.Природа, створюючи людину, мудро наділила її «тепловим реле», яке має чудову властивість саморегулювання. Нормальна температура нашого тіла коливається в дуже вузькому інтервалі: 36,6—37 °С. Відхилення від цієї норми навіть на кілька десятих градуса свідчить про захворювання, порушення функціонування того чи іншого органу. До цього часу науці не вдалося зрозуміти секрет механізму теплового саморегулювання. Ясно лише одне: таке регулювання неможливе без участі крові. Але кров — це перш за все вода. І тоді на автоматизм саморегулювання можна подивитися по-іншому. Справа полягає у здатності води (крові) забирати (і відповідно повертати) теплоту такими великими кількостями, які не під силу будь-якій іншій рідині. Кращого теплоносія, ніж вода, природа не знає.



Про цілющі властивості мінеральних вод знали ще галли. Археологи знайшли біля деяких джерел олтарі, побудовані на честь бога Борво («киплячий»). З часів Римської імперії збереглися плити з висіченими на них написами, що вказували дорогу до «священних вод Теркумса», покликаних служити «здоров'ю та радості».



Із мінеральних вод найціннішими з біологічного погляду є вуглекислі. Під їх дією розширюються капіляри шкірного покриву і кров рівномірно перерозподіляється в організмі, не вимагаючи додаткових зусиль від серця.




Завдяки вуглекислоті нормалізується кровообіг, покращуються обмінні процеси в тканинах серця, підвищується його працездатність. Ось чому лікарі рекомендують вуглекислі ванни при деяких серцево-судинних захворюваннях.




Лікувальні властивості мінеральної води визначаються перш за все вмістом у ній солей. Ця характеристика називається мінералізацією води і може бути найрізноманітнішою.

Великая тайна воды